خبرنامه مالزی
تبليغات
نیازمندی ها
اطلاعات مسافرین
ویزای مالزی
اداره مهاجرت(تمدید ویزا)
گواهینامه رانندگی
ترجمه مدارک
خرید بلیط هواپیما
تبدیل دلار و یورو به رینگیت
خرید سیم کارت موبایل
تلفن های ضروری
فوریتهای پلیسی
اورژانس
فرودگاه کوآلالامپور
ترمینال مرکزی کوآلالامپور
شرکت های هواپیمایی
تاکسی بیسیم فرودگاه
تاکسی بیسیم کوآلالامپور
سفارت ایران در مالزی
دیدنیهای کوآلالامپور
برجهای دوقلوی پتروناس
برج مخابراتی کوآلالامپور
آکواریوم KLCC
پوترا جایا
باغ شاهی
یادمان سربازان گمنام
غار باتو
سان وی لاگون
ماینز
محله چینی ها
گنتینگ هایلند
دهکده ی فرانسوی ها
دهکده ی ژاپنی ها
آفا موسا
پورت دیکسون
کمرون هایلند
جزیره لنگکاوی
شاه عالم
ملاکا
دریاچه تی تی وانگسا
دامنه های فریزر هیل
موزه ملی
پارک آهو
مرکز ملی ستاره شناسی
مسجد جامع
بازار مرکزی
مرکز توریسم مالزی
مسجد ولایت
موزه پول بانک مرکزی
یادمان تون عبدالرزاق
ساختمان سلطان عبدالصمد
پارک پروانه ها
محله و مسجد هندی ها
مجتمع برجایا
باغ وحش ملی
مراکز خرید کوآلالامپور
مرکز خرید suria klcc
مرکز خرید مید ولی
مرکز خرید وان اوتاما
مرکز خرید تایم اسکوئر
مرکز خرید ماینز
مرکز خرید بی بی پلازا
مرکز خرید ایکیا
مرکز خرید سوگو
مرکز خرید لو یات پلازا
فروشگاه های زنجیره ای تسکو
فروشگاه های زنجیره ای کرفور
فروشگاه های زنجیره ای جاینت
سوپرمارکت های زنجیره ای 7-Eleven
مرکز خرید پاویلیون
مرکز خرید ولد
آرشيو موضوعي
لینک به ما
مالزی نویسان
گزارش لینک خراب
" "
مديريت وب سايت مدير تبليغات  
موضوع :    ساعت : 18:1

منبع: وبلاگ صبح بخیر کوآلالامپور

 

شاید اکثر ایرانیان مقیم مالزی در طی یکی دو ماه گذشته شایعات مربوط به ثبت نام برای دریافت تابعیت کشور مالزی و پاسپورت مالزیایی را شنیده باشند. شایعاتی که روز به روز بر دامنه ی آن افزوده شد و در بعضی موارد به شکل تبلیغات هم درآمد.

البته به نظر می رسد که موج این شایعات به اتباع ایران محدود نبوده و بسیاری از ملیت های پرشمار در مالزی همچون اتباع پاکستان و بنگلادش را نیز در برگرفته است.

اینگونه شایعات در نگاه اول برای همه ی شنوندگان از یکطرف مشکوک و از طرف دیگر اغوا کننده و تحریک آمیز است. معمولاً هدایت کنندگان اینگونه شایعات نیز با استفاده از تکنیک های مختلف تلاش می کنند تا ضمن حفظ جنبه تحریک آمیزی شایعه برای آندسته از پرسش هایی که ممکن است به ذهن مخاطبین برسد نیز جواب هایی دست و پا کنند.

اما بدون تردید آنچه که برای افراد پشت پرده در اینگونه شایعات مهم بوده و روی آن حساب باز می کنند طمع ورزی افراد و به همان میزان بی اطلاعی آنهاست و در این میان حس طمع ورزی از اهمیت بیشتری برخوردار است چراکه در موارد زیادی دیده می شود که حتی افراد مطلع نیز در اثر طمع کاری در دام افراد فریبکار افتاده اند.

اما نکته ای که من را واداشت که این مطلب را بنویسم تفاوت جایگاه ایرانیان با سایر ملیت های قربانی شده در این فریبکاری بزرگ است. با نگاهی گذرا بر دلایل حضور اکثریت ایرانیان مقیم مالزی متوجه می شویم که عواملی همچون ادامه تحصیل، سرمایه گذاری و بهره مندی از محیط آرام کشور مالزی برای زندگی مهمترین انگیزه های این افراد را تشکیل می دهد. اما اگر این عوامل را با انگیزش های غالب در بین اتباع کشورهایی همچون پاکستان و بنگلادش مقایسه کنیم بدون نیاز به تحلیل و آنالیزهای پیچیده به تفاوت های بنیادین بین آنها پی می بریم و اینجاست که به این سوال می رسیم که چرا افرادی تحصیل کرده و یا دارای موقعیت های اجتماعی مورد احترام به سادگی قربانی چنین فریبکاری هایی می شوند؟

شاید بی اطلاع فرض کردن ایرانیان قربانی این دسیسه در نگاه نخست توجیه مناسبی به نظر رسد اما اگر منطقی به قضیه نگاه کنیم بی اطلاعی در عصر حاضر و برای جامعه ی ایرانیان مقیم مالزی که اکثراً تحصیل کرده محسوب می شوند و با مد نظر قرار دادن این نکته که دسترسی آزاد به اطلاعات و اینترنت تقریباً برای همه در مالزی فراهم است دیگر چنین توجیهی به هیچ عنوان پذیرفته نخواهد بود.

در چنین شرایطی است که مهمترین عامل تاثیرگذار یعنی طمع ورزی این افراد خودنمایی می کند. طمع ورزی افرادی که یا به دنبال راهی برای تحقق رویاهای خود هستند و از این رهگذر از تمامی حقایق محیط اطراف خود چشم پوشی می کنند و یا طمع ورزی افرادی که برای رسیدن به پول های بادآورده به هر اقدامی اگرچه به قیمت قربانی شدن هموطنانشان دست می زنند.

در این مورد اخیر تا کنون تعدادی از هموطنان مقیم مالزی از طریق واسطه های مختلف به نوعی درگیر در این ماجرا شده اند. بر همین اساس در دیداری که با یکی از افسران  عالیرتبه پلیس مالزی در حوزه جرائم سازمان یافته داشتم از وی در همین مورد پرسیدم و جواب چیزی نبود جز یک لبخند!!! هر چند لبخند وی کاملاً گویا بود اما دوست داشتم اطلاعات بیشتری آنهم از زبان یک فرد کاملاً آگاه در این زمینه بشنوم و مشغول دست و پا کردن یک سوال درست و حسابی در ذهنم بودم که از من پرسید می تونم بدونم این موضوع را از کی شنیدی؟ من هم گفتم از یک دوست ایرانی و تا جایی که اطلاع دارم این دوست ایرانی هم این مطالب را به نقل از یک دلال مالایی مطرح می کرد. این را هم اضافه کردم که کار تا جایی پیش رفته است که برخی واسطه ها در فیس بوک هم به صورت علنی برای این موضوع تبلیغ می کنند.

بعد با کمی مکث پرسید: چقدر؟ که گفتم از 20 تا 100 هزار رینگیت!!!

چند دقیقه ای صحبت پیرامون همین موضوع ادامه پیدا کرد و خوشبختانه اطلاعات خوبی رد و بدل شد که قطعاً بیان بخش هایی از آن برای آگاه سازی فضای ذهنی هموطنان مقیم مالزی مفید خواهد بود.

عمده ترین موردی که در بین مباحث چندین بار روی آن تاکید شد این بود که این شایعه قطعاً یک نقشه فریبکارانه است. و اینکه مقام های امنیتی و پلیس مالزی شبکه فعال در این حوزه را شناسایی کرده اند و گویا یک سندیکای نیجریه ای که در زمینه جعل اسناد فعال است این ماجرا را برنامه ریزی و هدایت می کند.

نیروهای مرتبط با این سندیکا از طرفی با شایعه کردن مطالبی همچون محدود بودن زمان و ظرفیت برای ثبت نام سعی در تحریک کردن هرچه بیشتر مخاطبان داشته و از طرف دیگر با مطرح کردن توجیهاتی همچون در پیش بودن انتخابات سال آینده در مالزی و نیاز برخی جریان های سیاسی به رأی دهندگان بیشتر تلاش دارند تا مقامات عالیرتبه مالزی را ذینفع و پشتیبان این ماجرا جلوه داده و با این اقدام به افراد اطمینان دهند که تقلبی در کار نیست.

فارغ از تمام این دلائل، اگر مروری بر قانون شهروندی مالزی مصوب 1964داشته باشیم متوجه خواهیم شد که تابعیت مضاعف در مالزی به رسمیت شناخته نشده است. عدم رسمیت قانون تابعیت مضاعف در عرف حقوق بین الملل بدین معناست که افراد دارای تابعیت مالزیایی نمی توانند همزمان تابعیت کشور دیگری را داشته باشند. بر همین پایه افراد دارای تابعیت کشورهای دیگر نیز نمی توانند تابعیت کشور مالزی را به عنوان تابعیت دوم برگزینند.

بر اساس قوانین مالزی بالاترین سطح قابل اکتساب برای افراد خارجی، دریافت اقامت دائم (PR = Permanent Resident) در این کشور است که تابع مقررات خاص خود بوده و شاید تا حدودی از حوصله این نوشته خارج باشد اما پر واضح است که داشتن امتیاز اقامت دائم فقط به معنای اجازه حضور نامحدود در خاک یک کشور بوده و تحت هیچ شرایطی کارت شناسایی ملی و یا پاسپورت کشور محل اقامت به اینگونه افراد تعلق نمی گیرد.

امیدوارم که بیان این مطالب به آگاه شدن افکار عمومی هموطنان ایرانی مقیم مالزی منجر گردد و با هوشیاری همگان در زمان وارد عمل شدن پلیس مالزی برای برخورد با این سندیکای جعل اسناد نامی از ایرانیان به عنوان دست اندرکار و یا حتی قربانی این فریبکاری برده نشود و اسباب موج تبلیغاتی جدیدی برای بدنام کردن ایران و ایرانیان در رسانه های مالزی فراهم نگردد که اگر چنین اتفاقی بیافتد تیر خلاصی به هویت و جایگاه ایرانیان در مالزی خواهد بود. اتفاقی که به دلیل عدم آگاهی و طمع ورزی برخی هموطنان در ارتباط با سندیکاهای ترانزیت مواد مخدر افتاد و جامعه ایرانیان مقیم مالزی هنوز سایه سنگین آن را بالای سر خود حس می کند.

 

نویسنده : "مدیر خبرنامه"  تاریخ : جمعه 29 مهر1390 ساعت : 18:1 |

اشتراک و ارسال مطلب به:


اخبار مالزی -  تحصیل در مالزی -  سفر به مالزی -  اقامت در مالزی -  گردش در مالزی -  تبليغات

Statistics | Atom | RSS 2.0 | RSD | E-Mail | Advertise
Copyright © 2007-2010 KLnews™ Design: SHS Hosting : BlogFa
تمامي حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب برای "خبرنامه مالزی" محفوظ است، نقل و استفاده از آنها در سايت ها و نشريات تنها با ذکر منبع مجاز ميباشد

تبليغات
سایت های مفید
اوقات شرعی کوآلالامپور

اوقات شرعی جوهور
اوقات شرعی پینانگ
اوقات شرعی ملاکا
مطالب گذشته
آرشيو ماهانه
روزنامه های مالزی
تبلیغات متنی
امكانات
صفحه خانگي   افزودن به علاقه منديها   ارسال ايميل   RSS 2.0   آمار وب سايت